• A gútai Nagyboldogasszony  Egyházi Óvoda története

A Nagyboldogasszony Egyházi  Alapiskola és Óvoda Gútán, Dél – Szlovákia 11 ezer lakosú mezővárosában székel. Többségében élnek itt a  magyar nemzetiségű, katolikus és református vallású lakosok. 1992. szeptember 1-jén nyitotta meg először kapuját az intézmény a 8-éves egyházi gimnáziummal. Ez hatalmas fordulópont volt a város életében. Így indult el az élet , az oktatás,  nevelés, így épült, erősödött évről-évre az intézmény hitben, megértésben, szeretetben Isten jelenlétével.

A 20 éves évforduló újabb fordulópontot hozott az iskola életében. A 2012/2013-as tanévben elkezdi működését az egyházi óvodai  osztály is, Mgr. Horváth Edit és Bc. Marosi Ágota óvópedagógusok és Mgr. Decsi Katalin igazgatónő vezetésével.

Az óvoda megalapításának ötletét azok a szülők ihlették, akik a nyolcéves gimnázium volt diákjaiként szülői  szerepet kaptak a Teremtőtől. Hiányzott számukra Gútán az a szellemiség a gyermekek intézményes nevelésében, amelyben ők gimnazistaként részesültek.

A kezdeti épületkeresések után Kiss Róbert esperes úr és az igazgatónő a valamikori iskola alapítóival úgy döntöttek, az óvodai képzés ha kicsiben is, de induljon el a meglevő iskola épületében. Közös erővel, a fönntartó adományával, iskolai és szülői segítséggel, felajánlásokkal, adományokkal sikerült kialakítani és berendezni az óvodai osztályt, így 2012. szeptember 1- jén megnyithatta kapuját a gútai egyházi óvoda.

Nagy változás ez az iskola életében, hiszen ez a korosztály a legalkalmasabb arra, hogy a jövő generációjának hitéletét kellőképpen megalapozza.  Ekkor  16 gyermeket írattak be, 4 nagycsoportos óvodással és 12 kiscsoportos gyermekkel indult a tanév. Vegyes korcsoportú osztály alakult ki, bár az érdeklődők száma nagyobb volt, de az óvodai osztály kapacitása kicsi.

Az első tanévben a  16 óvodás gyemekből 3 ballagó ovis  búcsúzott: Pollák Zsófia, Czuczor Orsolya és Hompora Gábor. Sok kihívást, kérdést, változást  tartogatott  az első  év, de bátran leküzdötte az óvodai osztály  az akadályokat és az évek során  egyre több lehetőség nyílt meg az óvodás gyermekek számára  is. Az óvodás gyermekek már az első évben  igyekeztek  bekapcsolódni az iskolai programokba, rendezvényekbe, ünnepkörökbe, de az évek során egyre több tapasztalatot gyűjtöttek  az óvodások is, és  ma már nagyon szép eredményeket  érnek el pl. rajzversenyeken, szavalóversenyeken, mesemondóversenyeken, kulturális eseményeken az mellet, hogy nagy szeretetben és odafigyeléssel folyik az oktatói – nevelői munka  a mindennapokban. Ez a fejlődés évről - évre  gyarapodik, ami abban is megmutatkozott, hogy 2018. szeptember 1-én már két óvodai osztállyal  nyithatta meg az intézmény a 2018/2019 - es tanévet.  A jövőbe tekintve remélhetőleg ez a létszám csak gyarapodni fog. Nemcsak az oktatás területén tapasztalható a fejlődés, hanem az intézmény területén is, mivel az intézmény épülete átépítés alatt áll. Remélhetőleg a 2020/2021- es tanévet  az iskolaközpont minden eleme, a gimnázium, az alapiskola és az óvoda már az új átépített, modern  épületben folytathatja új lehetőségekkel és kihívásokkal.