ERASMUS+ PROJEKTTALÁLKOZÓ A SZERBIAI DESPOTOVACBAN
A Nagyboldogasszony Egyházi Iskolaközpont Erasmus+ diákjai és tanárai 2023. március 5-10. között részt vettek a „Climate And Threats on Cultural Heritage” elnevezésű Erasmus+ projektünk 5. nemzetközi projekttalálkozóján a szerbiai Despotovacban.
1.NAP
Projekttalálkozónk első napját testvériskolánkban töltöttük, ahol a helyi szokáshoz híven kenyérrel és sóval fogadtak bennünket hagyományos szerb népviseletbe öltözött vendéglátóink. Ezután az iskola dísztermében az intézmény igazgatónője és Ksenija Laišić-Miletić, a projekt szerb koordinátora köszöntötte a török, olasz, spanyol, szlovák és lengyel partneriskolák küldöttségeit, összesen 11 tanárt és 28 diákot. A szívélyes köszöntés után a szerb diákok tartottak rövid előadást Despotovacról és iskolájukról. Minden elismerésünk az előadóké, akik bátran és kiválóan beszéltek angolul a nemzetközi közönség előtt. Az előadás után a szerb diákok és tanárok körbevezették a külföldi Erasmus+ delegációkat az iskolaépületben, majd kis megvendégelés következett, ahol igazi szerb specialitásokat kóstolhattunk. A nap további részében a zöld projekttémához kapcsolódó projektfoglalkozásokon és különféle sportversenyeken vettek részt diákjaink az iskola óriási tornatermében.
A nap fénypontja testvériskolánk diákjainak kultúrműsora volt, amelynek keretén belül vendéglátóink hagyományos népviseletben adtak ízelítőt a szerb kultúrából. Az iskola kórusa, tánccsoportja és színjátszó csoportja rendkívül színvonalas produkciókkal kápráztatta el a közönséget. Záróakkordként felhangzott a hat testvériskola országának himnusza, majd kötetlen hangulatú táncház következett, ahol mindenki megvillanthatta tánctudását. A tartalmas programokban gazdag nap után közösen megvacsoráztunk, majd mindenki elvonult saját szállására kipihenni a nap fáradalmait.
2.NAP
Projekttalálkozónk 2. napján ellátogattunk a szerb fővárosba, Belgrádba, a hajdani Nándorfehérvárra, amelyhez történelmünk egyik legnagyobb diadala fűződik. Megtekintettük a világ egyik legnagyobb szerb –ortodox bazilikáját, a Szent Száva- templomot, amely nagyobb egyházi ünnepek alkalmával akár 10.000 hívő befogadására is alkalmas. Az impozáns templom egész belső terét apró mozaikok és szenteket ábrázoló aranyozott ikonok díszítik. Utunk következő állomása a szerb feltaláló, Nikola Tesla életét és munkásságát bemutató múzeum volt, ahol egy angol nyelvű kisfilm megtekintése után izgalmas kísérletekben vettek részt diákjaink.
A délutáni programunk keretén belül ellátogattunk a magyar történelem egyik igazán mitikus helyszínére, a nándorfehérvári várba - szerb nevén Kalemegdán-erődbe - , amely meseszép természeti környezetben, a Száva és a Duna összefolyásánál fekszik. Büszkeséggel töltött el bennünket, hogy azokon a várfalakon sétálhattunk, ahol 1456-ban Hunyadi János és Kapisztrán János lelkes keresztes vitézei fényes győzelmet arattak a várat ostromló török sereg felett . Az ostrom során II. Mehmet szultán is megsérült, III. Kallixtusz pápa pedig a győzelem hírére rendelte el a déli harangszót az egész keresztény világban. A Száva túlpartján feltűnt a Zimony-torony is, amely sokáig az Osztrák–Magyar Monarchia legdélebbi pontja, földrajzilag pedig a Balkán északi határa volt. A vár megtekintése után megrohamoztuk a szuvenírboltokat, majd a fárasztó napot közös vacsorával zártuk.
3. NAP
Projekttalálkozónk 3. napján ellátogattunk a szerb kolostorépítészet egyik legmonumentálisabb kolostoregyüttesébe, a Manasija erődkolostorba, amely 2 km-re fekszik Despotovactól. Az UNESCO Világörökség listáján szereplő kolostort Stefan Lazarevic szerb uralkodó emeltette 1406 és 1418 között a Resava folyó szurdokában. A hegyekkel körülvett kolostort erős és vastag kőfalak, 11 torony és egy vizesárok védi, így az egész kolostor igazi erődítmény benyomását kelti.
A kultúrprogram után a projekt zöld témájához kapcsolódva elsétáltunk a Resava cseppkőbarlangba, amely minden képzeletünket túlszárnyalva majdnem egy kilométeren át vezetett szebbnél szebb cseppkőképződmények mentén. Túránk megkoronázásaként a Lisinski Raj természeti övezetben található vízeséshez látogattunk el, amely igazán magával ragadó élmény volt számunkra.
Vendéglátóink egy percnyi szusszanást sem engedélyeztek számunkra, késő délután a hat országból érkező Erasmus+ diákok előadták a klímaváltozás negatív hatásairól szóló prezentációjukat. Mimi és Dorián igazán kitettek magukért Gútát képviselve, magabiztosan beszéltek a városunkat érintő környezetvédelmi problémákról. Az előadások után a kreativitásé volt a főszerep, testvériskolánk rajztanárai kreatív projektfoglalkozást tartottak, ahol a vendégdiákok és tanárok különféle tárgyakat díszítettek szalvétatechnikával. Az estét közös vacsorával zártuk, ahol már szinte csak angol csevegést és nevetést lehetett hallani, annyira összemelegedtek diákjaink.
4.NAP
Erasmus+ projekttalálkozónk 4. napja ismét rendkívül aktívan telt. Délelőtt ellátogattunk egy korszerű „zöld” üzembe Jagodinában, ahol műanyag üvegeket és pléhdobozokat szelektálnak és készítenek elő a Németországban történő újrahasznosításhoz.
A svilajnaci Dinosville Természettudományi Központ minden várakozásunkat felülmúlta, angol nyelvű vezetés keretén belül rengeteg érdekességet tudtunk meg vezetőinktől a fajok kialakulásával kapcsolatban a hipermodern felszereltséggel ellátott központban. A kiállítás megtekintése után egy nagyszerű 3D-s filmet néztünk meg, amelyben egy kis dinoszaurusz szemszögéből ismerhettük meg a dinoszauruszok életét a jura korban. A múzeumlátogatást projektfoglalkozás zárta: minden csapat tanárai segítségével mutatta be régiójának kulturális örökségét és a klímaváltozás negatív hatásait városának kulturális és természeti értékeire. Minden csapat színvonalas előadással rukkolt elő, a diákok ezúttal nemcsak angoltudásukat, de rajztehetségüket is megcsillanthatták.
Projekttalálkozónk utolsó estéjén sor került az ünnepi vacsorával egybekötött oklevélátadásra, majd tradicionális szerb dalok csendültek fel egy tehetséges zenészpáros előadásában. A búcsúparti fergeteges táncmulatsággal zárult, ahol diákjaink önfeledten táncoltak a szerb és angol slágerekre.
A résztvevő diákok rengeteget tanultak a nemzetközi projekt során, nemcsak angoltudásunk, hanem történelmi és kultúrtörténeti ismereteink is bővültek, de ami a legfontosabb, életreszóló barátságokat kötöttek. Az Erasmus+ projektnek köszönhetően kinyílt előttük a világ, más országokból érkező és más kultúrkörhöz tartozó diákokkal találkozhattak, s ezáltal nyitottabbak lettek más nemzetek és kultúrák iránt. Tudatosították, mekkora a felelősségünk abban, hogy a jövő generációjaként megőrizzék a békét Európában.
Nagy köszönettel tartozunk az Európai Uniónak, amely lehetővé teszi, hogy diákjaink és tanáraink világot lássanak. Köszönjük a rengeteg élményt!
FOLYT. KÖV. május 7-12. között a spanyolországi Alfaróban, ahol utolsó alkalommal találkozunk majd lengyel, szerb, olasz, török és spanyol barátainkkal.
3