ERASMUS+ ZÁRÓPARTY
16. 10. 2022Utolsó esténk az Erasmus+ oklevelek ünnepélyes átadásával indult, majd a vacsora után elkezdődött a fergeteges hangulatú bál angol, magyar, olasz, szerb, lengyel, török és spanyol slágerekkel fűszerezve. Az est különleges programpontja volt a közös éneklés. A nemzetközi csapat a Pink Floyd híres slágerét, a The Wall-t énekelte, melynek szövegét spanyol projektkoordinátorunk, Ruben írta át az Erasmus+ projektre vonatkoztatva:
„We don’t need dull education
we just need some place to go
We want Erasmus in the classroom
Teacher, please, dont leave me home
Hey, teacher, take us all abroad!
All in all is just another trip round the world!”
A diákbál fájdalmas része volt a búcsúzás, hiszen másnap partneriskoláink delegációi hazaindultak országaikba. Felejthetetlen pillanatokat töltöttünk együtt, izgalmasabbnál izgalmasabb programokban volt részünk. Diákjaink rengeteget tanultak a nemzetközi projekt során, nemcsak angoltudásunk, hanem történelmi és kultúrtörténeti ismereteink is bővültek, de ami a legfontosabb, életreszóló barátságokat kötöttek. Az Erasmus+ projektnek köszönhetően kinyílt előttük a világ, más országokból érkező és más kultúrkörhöz tartozó diákokkal találkozhattak, s ezáltal nyitottabbak lettek más nemzetek és kultúrák iránt. Nagy köszönettel tartozunk az Európai Uniónak, amely lehetővé tette, hogy a partneriskolák diákjai és tanárai ellátogassanak hozzánk Gútára.
FOLYT. KÖV.: márciusban iskolánk tanárai és diákjai kelnek útra ismét, hogy részt vegyenek Erasmus+ projektünk 5. projekttalálkozóján Szerbiában. Már alig várjuk!
Galo Lukács Tímea
projektkoordinátor
13
ERASMUS+ PROJEKTTALÁLKOZÓ – 4. NAP - POZSONY
16. 10. 2022Projekttalálkozónk 4. napján a fővárosba látogattunk, ahol angol nyelvű idegenvezetőnk segítségével megismerkedtünk Pozsony főbb látnivalóival. Az immár hagyománynak számító „szuvenírvadászat” után beültünk a főváros hangulatos, fiatalos lendületű Beer Palace éttermébe, ahol igazi szlovák specialitásokat kóstolhattak meg vendégeink. Ebéd után időben indultunk haza, mivel délután mindenkinek fel kellett készülnie a projekthét megkoronázására, a diákbálra.
3
ERASMUS+ PROJEKTTALÁLKOZÓ – 3. NAP
16. 10. 2022Projekttalálkozónk 3. napját Komáromban töltöttük, ahol kellemes városnéző séta keretén belül vendégeink megismerkedtek a város történelmével és főbb látványosságaival. Az angol nyelvű idegenvezetés után az Európa - udvarban interaktív kvízjátékon vettek részt az Erasmus+ csapatok, majd az izgalmakkal teli vetélkedő után mindenkinek jólesett az ebéd a különleges hangulatú RÉV étteremben a Tiszti Pavilon épületében. A délután folyamán angol nyelvű idegenvezetésen vettünk részt a komáromi erődben. Vendégeinknek különleges élmény volt megismerni a kettészakított város gazdag történelmét, és felfedezni a Közép-Európában egyedülálló erődrendszert. Az eseménydús napot közös pizzázással zártuk a Lux pizzériában.
FOLYT.KÖV.!
4
ERASMUS+ PROJEKTTALÁLKOZÓ – 1-2. NAP
16. 10. 2022Eljött hát a nagy nap… Vasárnap délután kezdetét vette „Climate And Threats on Cultural Heritage” elnevezésű Erasmus+ projektünk gútai projekttalálkozója, amelyre hetek óta lázasan készültünk. Vasárnap délután minden partneriskola küldöttsége szerencsésen megérkezett komáromi szálláshelyére, majd rövid városnézés után közös vacsorával indult a projekthét a Fabrica 22 étteremben. Hétfőn 10 órakor került sor a projekthét hivatalos megnyitójára iskolánk ebédlőjében, ahol Galo Lukács Tímea tanárnő, a projekt koordinátora köszöntötte a török, olasz, spanyol, szerb és lengyel partneriskolák küldöttségeit, összesen 13 tanárt és 32 diákot. Tóth Árpád igazgató úr és Horváth Árpád polgármester úr üdvözlő szavai után Pollák Zsófia és Csente Bálint tartottak rövid előadást Gútáról és iskolánkról. Minden elismerésünk az előadóké, akik bátran és kiválóan beszéltek angolul a nemzetközi közönség előtt. Az előadás után diákjaink és tanáraink körbevezették vendégeinket az új iskolaépületünkben, majd kis megvendégelés következett. Vendégeinknek különösen ízlett gútai hungarikumunk, a paprikás kattancs és a túrós rétes is. Az iskolai programok után rövid gútai városnézésre indultunk László Szilvia tanárnő vezetésével, majd a Paradiso étteremben ebédeltünk vendégeinkkel. Ezután következett projekttémánkhoz kapcsolódva Riflik Zsolt előadása a klímaváltozás negatív hatásairól térségünkben. A rendkívül élvezetes és interaktív előadás kiváló nyitóprogramnak és vitaindítónak bizonyult az elkövetkező napok természetvédelemmel kapcsolatos projektfoglalkozásaihoz. A nap hátralévő részét a Vermes tanyán töltöttük, ahol vendégeink meghallgatták Vermes István törzsfő előadását a honfoglalás kori magyarok életmódjáról a farmon található jurtában, majd személyesen is kipróbálhatták az íjászkodást, lovaglást és egyéb honfoglalás kori aktivitásokat. A friss levegőn töltött aktív délután után mindenki alig várta a vacsorát: az egész délután lassú tűzön készülő ízletes gulyáslevest. Vendégeink kíváncsian kóstolták meg a hagyományos magyar ételt, melybe szakácsaink minden szakértelmüket és szeretetüket belefőzték. Vacsora után a magyar kultúráé volt a főszerep: A Hárompatak zenekar közreműködésével hagyományos táncház következett, ahol Angyal Réka Sára vezetésével a résztvevők moldvai és magyar táncokat tanultak. Üde színfoltja volt az estnek a gútai sortáncosok táncbemutatója, akik ízelítőt adtak vendégeinknek a magyar néptánckultúrából. Az est fergeteges hangulatban telt, mindenki ropta a táncot este kilencig, sőt még ropta volna tovább is, ha a buszunk nem indult volna vissza Komáromba… Nagy köszönet illet mindenkit, aki bármilyen módon hozzájárult e fantasztikus nap sikeréhez! FOLYT.KÖV.!
9
ERASMUS+ PROJEKTTALÁLKOZÓ GÚTÁN
12. 10. 20222022. október 9-14. között iskolánkba látogatnak külföldi partneriskoláink delegációi, hogy részt vegyenek a „Climate And Threats on Cultural Heritage” („A klímaváltozás hatása kulturális örökségünkre”) elnevezésű Erasmus+ projektünk immár IV. projekttalálkozóján. Színes programmal várjuk a szerb, olasz, lengyel, török és spanyol testvériskola 32 diákját és 13 tanárát, akiknek a projekthét alatt bemutatjuk városunkat, annak természeti és kulturális örökségét, valamint a projektünk zöld témájához kapcsolódó angol nyelvű foglalkozásokon vesznek majd részt iskolánk diákjaival karöltve. Mivel vendégeinknek szeretnénk bemutatni tágabb környezetünk kulturális örökségét is, ezért ellátogatunk majd Komáromba és Pozsonyba is. Szórakozásból sem lesz hiány: a Vermes tanyán fergeteges táncházzal várjuk vendégeinket, az oklevélátadó ünnepség után pedig hatalmas bulival zárjuk a projekttalálkozót. KEZDŐDJÖN HÁT A NAGY KALAND!
Mottó
12. 10. 2022Az intézményünk szellemiségét tükröző mottó elnyerte méltó helyét az új iskolaépületben! :)